Náš příběh

Jsme rodinná firma, která již od roku 1995 vyrábí lyžařské hole v srdci Jeseníků ♥

Díky tradici běžeckého lyžování, právě zde v Jeseníkách se naskytla možnost propojit zkušenosti a horské podmínky pro vývoj kvalitních běžeckých holí. Postupem času se rozšířila výroba i o sjezdové hole a v dalších letech následovalo připojení výroby turistických a nordic walking holí. Od vzniku naší společnosti jsme měli za cíl vyrábět hole od A až do Z a co to znamená? Že jsme jedni z mála světových výrobců holí, kteří díky kompletní výrobní technologii a 25 letům zkušeností nyní vyrábí hole světové kvality ve městě Jeseník s nálepkou vyrobeno v České republice.

#vyrobenovJeseníku

Proč název BIRKI ?

Název Birki nese jméno po norském kmenu Birkebeiners, kteří se v roce 1206 vydali na nebezpečnou cestu zasněženou severskou krajinou během boje o vládu v zemi a podnikli výpravu pro svého dvouletého krále Haakona Haakonssona. Při této záchranné výpravě Birkebeiners použili odřezy z březových stromů, aby se lépe mohli pohybovat zasněženou krajinou a putovat několik desítek kilometrů až do města Trodheim, aby dovedli budoucího krále do bezpečí. 

Birkebeiners jsou první oficiálně zdokumentovaní lidé, kteří použili primitivní variantu dnešních lyží, čímž se do historie zapsali jako první lyžaři. 

Dodnes se na počest zachránců běhá závod Birkebeiner který je dlouhý 54 km a závodníci vezou závaží 3,5 kg symbolizující váhu malého krále. Je nám velkou ctí hrdě nést jméno historicky prvních lyžařů.

Poštovní známka vydaná ke 20-letému výročí společnosti BIRKI

SÍDLO A VÝROBNÍ HALA