Nordic Walking

05.11.2021

Nordic Walking je druh cvičení, který byl vyvinut ve Finsku. Na základě techniky používané při trénování běžeckého lyžování je cílem NW vylepšit vaši pravidelnou chůzi přidáním více cvičení horní části těla pomocí tlaků paží při chůzi. To zvyšuje počet použitých svalů, zvyšuje aerobní aktivitu a zlepšuje zdraví. Abyste mohli těžit z výhod tohoto typu sportu, možná se budete chtít naučit, jak správně provádět severskou chůzi. Tato aktivita vyžaduje, abyste při pohledu dopředu drželi rovné záda, pohybovali rukama kyvadlovým pohybem a pomocí Nordic walking holí tlačili od země větší silou. Budeme se snažit Vám poskytnout přístup ke všemu, co jsme se naučili a co vše víme o NW, abyste se o tomto sportu mohli dozvědět také více.

Proč Nordic Walking?

Pokud žijete polo aktivním životním stylem, o víkendech jste aktivnější ve srovnání se zbytkem týdne, tak vám to do určitého věku stačí. Chůze je pro člověka normální pohyb, ale vnímá ji spíš jako zábavu než jako sport. Ale  proč nevyměnit hobby v něco trvalejšího? A jak proměnit chůzi v legitimní sportovní aktivitu? Chůze na běžeckém pásu může být trochu nudná a chůze na dlouhé vzdálenosti nějakou dobu trvá. U Nordic walking  můžete získat více zdravotních výhod za podstatně kratší dobu a bez pocitu velkého úsilí a v přírodě. Příroda je nejlepší fitko.C

 

Co potřebujete vědět o Nordic Walking?

AKTIVACE SVALŮ severská chůze Vám umožňuje používat horní a dolní končetiny, což znamená, že trénujete 90 % všech svalů těla. Kromě rozvoje svalové síly Vám tento druh sportu pomůže rozvíjet vytrvalost, zatímco Vaše vnímané úsilí zůstane stejné.
SPALOVÁNÍ KALORIÍ NW Vám umožní spálit více kalorií než mnoho jiných sportů. Podle odborníků pro Nordic Walking může severská chůze spálit asi 600 kcal ve stejném prostředí, kde běžná chůze spálí pouze 240 kcal, pomalý jogging 280 kcal a plavání 330 kcal. Množství energie, které zlikvidujete při použití techniky severské chůze, závisí na terénu, Vaší rychlosti a typu použitých hůlek. Podle odborníků kratší hole zvyšují energetický výdej o 3 %, aniž by byl trénink méně pohodlný. 
ZDRAVOTNÍ PŘÍNOS Byly provedeny desítky studií týkajících se vlivu severské chůze na různé nemoci a zdravotní stavy. Jak se ukázalo, severská chůze Vám může prospět, pokud trpíte chronickými bolestmi dolní části zad, obezitou, cukrovkou, depresemi atd.

 

Jak se severská chůze liší od běžné chůze?

SVALY V PRÁCI – pokud jde o pravidelnou chůzi, nemělo by být překvapením, že nejaktivnější jsou svaly dolních končetin. Ti z Vás, kteří se rozhodnou vyzkoušet severskou chůzi, však aktivují větší škálu svalů. Při severské chůzi pocítíte svaly horních končetin, dolních končetin a i Vaše břišní svaly budou aktivní v různých fázích vašeho cyklu chůze. Podle studií navíc některé svaly při účasti na severské chůzi pracují s menší silou. Zejména Vaše zádové svaly, které mohou sloužit ke snížení namáhání zad při cvičení. 
ZTRÁTA HMOTNOSTI A REAKCE TĚLA – severská chůze spotřebuje až o 67 % více energie než normální chůze. Vaše tepová frekvence bude ve srovnání s běžnou chůzí až o 18 % vyšší. Kromě toho Váš energetický výdej se zvýší  nejméně o 20 %, zatímco vnímaná námaha zůstane stejná. Kromě toho bude Vaše délka kroku delší a pomocí technik NW budete moci udělat méně kroků a zvýšit rychlost chůze. Jelikož NW využívá více Vašich energetických zdrojů a zvyšuje Vaši srdeční frekvenci s menšími obtížemi, je tento sport efektivnější jako aerobní aktivita, což znamená, že Vám může pomoci zhubnout rychleji než kdy jindy. Podle výzkumu může 12 až 35 týdnů tréninku severské chůze vést ke snížení tělesné hmotnosti a BMI (index tělesné hmotnosti), zatímco vaše svalová hmota vzroste.

Takové rychlé výsledky podle našeho názoru mluví samy za sebe!

 

Pro koho je Nordic Walking vhodný?

LIDÉ VŠECH VĚKOVÝCH SKUPIN A ÚROVNÍ KONDICE – NW Vám umožní ovládat Vaše tempo a podrobit tělo přísným tréninkem, aniž byste zatěžovali klouby. Jelikož rozhodujete o tom, kolik a jak rychle chodit, můžete se tohoto typu aktivity účastnit v jakémkoli věku, bez ohledu na to, jak jste fit.

LIDÉ, KTEŘÍ CHTĚJÍ ZHUBNOUT – obvykle, když máme nadváhu, je cvičení kvůli různým faktorům mnohem těžší, než by mělo být. Vzhledem k tomu, že NW není tak namáhavý jako jiné sporty, přestože má všechny doprovodné výhody, vyhovuje lidem, kteří chtějí cvičit s menšími obtížemi

LIDÉ, KTEŘÍ CHTĚJÍ ZLEPŠIT SVÉ ZDRAVÍ – jak jsme již zmínili, severská chůze má pozitivní účinky na různé nemoci a zdravotní stavy. I když Vám tyto podmínky mohou bránit držet krok s obvyklou tréninkovou rutinou, nic Vám nebrání v účasti na severské chůzi.

LIDÉ, KTEŘÍ SE CHTĚJÍ DOSTAT DO FORMY – NW Vám umožní používat větší skupiny svalů a současně procvičovat kardiovaskulární systém agresivním tréninkem, což vám zase pomůže získat kondici.

 

Proč používat hole pro severskou chůzi – co dělají?

Myšlenkou severské chůze je použití speciálních holí a specifických technik k udržení určité úrovně kondice. Hole jsou nápomocny k tomu, aby při chůzi byly zapojeny Vaše horní končetiny, čímž odlehčují nohy a umožňují Vám procvičovat většinu svalů těla. Je třeba poznamenat, že abyste si mohli užít výhody, které přináší severská chůze, musíte si koupit správné vybavení. Můžete využívat různé specifické techniky, které Vám umožní vykonávat správnou sportovní činnost.

Správná délka holí NW – je podle výšky osoby (výpočtem výšky osoby x koeficient 0,7 = velikost holí). Ohnutá paže v lokti při uchopení rukojeti NW hole, by měla být v pravém úhlu (90°) a nebo níže, až 5 cm kratší (viz obrázek).

 

Jaká je správná technika chůze s holemi Nordic Walking?

Správná technika chůze je pohyb střídavý (viz obrázek 1). Důležitý je nášlap nohy a správný odraz chodidla (viz obrázek 2). Dále je důležitá poloha zapíchnuté hole. Hůl by měla být na úrovni paty (viz obrázek 1). Hůl by neměla být zapíchnutá před špičkou nohy! Také je důležité uchopení ručky a pouštění ručky za tělem (viz obrázek 3). Před každou chůzi je doporučeno se protáhnout (viz obrázek 4).

 

Je Nordic Walking šetrný k Vaším kloubům?

Odpověď je, že severská chůze není pro Vaše klouby zatěžující. Hypotéza spočívá v tom, že jakmile použijete NW hole, můžete svoji váhu rozložit rovnoměrně po celém těle, čímž snížíte namáhání, které působí na konkrétní klouby dolních končetin. Podle výzkumu pomáhá NW snižovat namáhání dolní části zad, kyčelního kloubu a kolen při chůzi na rovném povrchu a po schodech. Není však rozdíl mezi severskou chůzí a běžnou chůzí, když jdete dolů.

 

Na závěr…

Severská chůze je typ sportu, který vyhovuje téměř každému, kdo se tomu chce věnovat – ať už máte dobrou fyzickou kondici nebo ne a jste různého věku. Pokud hledáte fyzickou aktivitu, která Vám umožní dostat se do kondice s menším úsilím, možná se budete chtít dozvědět něco více o severské chůzi a o všem, co to obnáší. Shromáždili jsme různé informace týkající se sportu a příslušenství, které byste mohli potřebovat, takže zůstaňte naladěni na nás a ujistěte se, že jste dobře informováni, než začnete cvičit!

Nyní víte, co je Nordic Walking, jak se připravit na to, abyste to skutečně dělali. Podívejte se na náš Obchod – kde najdete Nordic walking Birki hole pro severskou chůzi. 

Váš kolektiv Birki!

Rodinná firma

Od roku 1995

Český produkt

Světová kvalita

BIRKI, spol. s r. o.

U Bělidla 926/3, (mapa)
Jeseník 790 01,
Česká republika

+420 778 068 830 (dostupnost pondělí až pátek od 9:00 do 14:00)

Jsme na sociálních sítích


Váš prohlížeč (Internet Explorer) je zastaralý.

Již nevydává pro systém Windows žádné aktualizace. Stáhněte si jeden z těchto aktuálních, svobodných a vynikajících prohlížečů: